Aż 71 z ponad 400 zgłoszeń – tyle fantastycznych produkcji zostało zakwalifikowanych do Oficjalnej Selekcji 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego StopTrik. Najodważniejsze i najbardziej zadziwiające wizualnie animacje poklatkowe powstałe na całym świecie w latach 2021-2023 już wkrótce oceni Widownia StopTrik, najważniejsze jury festiwalu.

W programie Konkursu Międzynarodowego: Stop Motion zaprezentowanych zostanie 21 filmów zrealizowanych w tradycyjnych technikach poklatkowych – film lalkowy, animacja plastelinowa i wycinankowa, pikselacja. W konkursie obok nazwisk uznanych twórców filmowych, m.in. Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, Any Nedeljković, Thomasa Johnsona Voldy, znaleźli się studenci i debiutanci animacji stop motion – Julia Benedyktowicz czy María Lucía Bayardo Dodge. To introspekcyjna, poetycka i pełna czarnego humoru selekcja, wśród której dominują tematy zaangażowane społecznie: wyzysk pracy i powolne odchodzenie od popandemicznej izolacji.

Konkurs Międzynarodowy: Pogranicze to 10 filmów eksperymentalnych, łączących stop motion z innymi technikami animacji i środkami filmowego wyrazu. Eksperymentalna forma pełna jest mocnych politycznych i feministycznych stanowisk, co widoczne jest m.in. w „Kelasi” Fransix Tenda Lomby czy „Our Uniform” Yegane Moghaddam). Propozycje te dodatkowo zaczarowują i wyostrzają umysł oraz percepcję człowieka, jak w „Shuffle” Quity Felix lub stereoskopowej pikselizacji Maxa Hattlera    „二〇二〇”.

W programie tegorocznego festiwalu znajdzie się także Konkurs Międzynarodowy: Stop Motion dla dzieci stworzony z myślą o najmłodszych. Selekcja konkursu podzielona jest na trzy kategorie wiekowe: 6 – 8 lat, 9 – 11 lat, 12 – 14 lat. Najmłodsi widzowie StopTrika zostaną wprowadzeni w różnorodność animowanych światów poklatkowych poprzez najbardziej subtelne, zabawne i po mistrzowsku stworzone filmy podejmujące tematykę ekologii, dziedzictwa i różnorodności kulturowej, życia domowego czy kultury hip-hopowej. Młodzi widzowie będą mogli obejrzeć m.in. „When It Comes From Earth” Katalin Egely – krótkometrażowy musical animowany, który melodyjnie wprowadza w życie ideę zrównoważonego, zdrowego świata czy nagrodzone na prestiżowym festiwalu Animatou w Genewie „The Goose” Jana Míki – zabawną opowieść o chłopcu, który marzy o tym, aby stać się sławnym piłkarzem… najpierw jednak musi wygrać mecz na małym podwórku – przeciwko gęsi.