Program retrospektywny Grupy Badawczej Polska Animacja Uniwersytetu Łódzkiego
Inwazja
reż. Stefan Schabenbeck,
1970, 8′
Na nieznanej planecie lądują małe roboty. Porozumiewając się między sobą, prowadzą odwierty. Natrafią na opór półokrągłej, białej ścianki, która okaże się gałką oczną w mikrokosmosie ludzkiego organizmu.
Bankiet
reż. Zofia Oraczewska,
1976, 8′
Rozpoczyna się wystawny bankiet. Kucharze wnoszą półmiski z drobiem, wieprzowiną, rybami i owocami morza. Goście nie spodziewają się, że to oni staną się daniem głównym dla zwierząt ze stołu.
Rynek
reż. Józef Robakowski,
1970, 4′
Rynek był pierwszym filmem Józefa Robakowskiego zrealizowanym w ramach Warsztatu Formy Filmowej. Na realizację składają się wykonywane co pięć sekund zdjęcia Czerwonego Rynku w Łodzi.
Kłębowisko
reż. Katarzyna Latałło, Wiesław Antosik,
1966, 7′
Bohater przez całe życie zmaga się z rozprostowaniem kłębowiska drutu.
Wio, Leokadio! - odc. 5 pt. Leokadia i tygrys
reż. Eugeniusz Ignaciuk,
1975, 10′
Bohaterką tego animowanego – lalkowego serialu jest tytułowa, szkapa dorożkarza, Leokadia, która mimo, że już na emeryturze, stawia czoło przygodzie…
Koń
reż. Witold Giersz,
1967, 6′
Człowiek z fascynacją obserwuje dzikiego konia. Zwierzę mieni się kolorami w zależności od barwy pejzażu. Wojownik próbuje go okiełznać gołymi rękami i bronią. Ponosi porażkę. Koń dołącza do stada.
A-B
reż. Mirosław Kijowicz,
1978, 4′
W sali konferencyjnej zbierają się delegaci. W rzędach po stronie A uważne słuchanie i aprobata. W rzędach od strony B zgrzytanie zębami, wydymanie warg, marszczenie brwi.
Niebezpieczeństwo
reż. Jerzy Kotowski,
1963, 7′
Futurystyczna wizja i ostrzeżenie przed atomowym kataklizmem. Obraz świata, w którym życie przybrało formę mechanicznych kształtów.
Tango
reż. Zbigniew Rybczyński,
1980, 8′
Najsłynniejsze dzieło Zbigniewa Rybczyńskiego, w 1983 roku zdobyło Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany.
14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy StopTrik współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.