Tradycji stało się zadość – film animowany powraca do Łodzi, miasta animacji! Ponad 70 tytułów z najodleglejszych zakątków całego świata, w tym z Argentyny, Izraela, Chin, Stanów Zjednoczonych czy Chorwacji i Serbii, a także retrospektywa zmarłego w ubiegłym roku historyka sztuki i animatora Marcina Giżyckiego. Jedyny taki festiwal animowanego filmu poklatkowego odbędzie się w dniach od 8 do 10 grudnia 2023 r. w Szkole Filmowej w Łodzi, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Mediatece MeMo (Biblioteka Miejska w Łodzi) oraz kawiarni Tubajka. Po seansach zapraszamy do integracji w klubokawiarni Owoce i Warzywa. Wstęp na wszystkie pokazy i wydarzenia jest bezpłatny.

To już 13. edycja pierwszego i jednego z największych festiwali filmu stop motion w Europie i jednego z sześciu na całym świecie. StopTrik to wyjątkowe międzynarodowe święto światowej animacji poklatkowej, które odbywa się w dwóch krajach europejskich: Słowenii (Maribor) i Polsce (Łódź). Raz w roku oba miasta stają się alternatywną stolicą animacji – a to wszystko dzięki festiwalowi z wysokiej jakości programem filmowym i inspirującymi wydarzeniami towarzyszącymi. Klimat StopTrika przełamuje bariery „czerwonego dywanu” – publiczność, zaproszeni filmowcy i organizatorzy wspólnie spędzają czas – oglądając filmy czy dyskutując o tradycjach oraz trendach w animacji. 

Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest „cenzura”. Żyjąc w czasach określanych przez Chantal Mouffe jako „postpolityczne”, nieustannie mamy do czynienia z cenzurą i propagandą, na czele której stoją rozmaite patologie generowane we współczesnych mediach i kanałach komunikacji. Festiwal StopTrik trzyma się idei krytyki kulturowej, szczerze angażując się w zaglądanie pod powierzchnię animowanych kreacji wizualnych.