Tegoroczna edycja StopTrika to także dwa wyjątkowe masterclassy oraz warsztaty animacji dla dzieci.
5 grudnia 2024, g. 16:00 | Kino Szkoły Filmowej
Jak ożywić przedmiot codziennego użytku – studium przypadku na podstawie serialu animowanego Mitch Match
Dostrzeganie czegoś więcej w prostym przedmiocie może być najstarszym z kreatywnych gestów. Fantazja może stworzyć złożony świat z najprostszych rzeczy – drewnianych kostek czy kamyków. W tej serii chciałem modelować najprostszy sposób myślenia, aby przywołać doświadczenie „patrzenia w chmury”, które wszyscy znamy… Projekt pobudzi wyobraźnię uczestników, niezależnie od wieku i kultury, może zaspokoić odwieczne ludzkie pragnienia rozwiązywania zagadek.
7 grudnia 2024, g. 10:00 | Kino Szkoły Filmowej
Animowane filmy krótkometrażowe zarówno przypominają, jak i odbiegają od tradycyjnego opowiadania historii, zachęcając do kojarzenia pomysłów, stale zmieniających się postaci itp. Jednak pozory mogą mylić, a indywidualne style mogą nadal angażować szereg zasad opowiadania historii, które mogą być wykorzystywane jako kotwica do budowania krótkiej animowanej historii. Podczas wykładu omówione zostaną dwa główne sposoby tworzenia scenariusza animacji: oparty na postaciach lub oparty na sytuacji. Wprowadzona zostanie również koncepcja zróżnicowanej puli tematycznej (lub areny), która będzie działać jako kontekst osadzający twoją animowaną historię. Każda animowana historia jest indywidualna i wyjątkowa, ale żadna historia nie powstaje sama.
Natalia Spychała – Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi na kierunku Animacja i Efekty Specjalne. Reżyserka i animatorka, na co dzień prowadzi studio animacji Motion Cats, gdzie realizuje animacje do filmów, reklam oraz na potrzeby projektów edukacyjnych. Od ponad dekady prowadzi warsztaty filmowe i artystyczne we współpracy z instytucjami kultury, festiwalami oraz fundacjami. Jej projekt „Rusz Temat!” (Stypendium „Kultura w Sieci”) popularyzujący tworzenie animacji poklatkowej z użyciem darmowych i dostępnych narzędzi cieszy się zainteresowaniem edukatorów, nauczycieli i amatorów animacji. Od 2023 prezeska Potrzebnej Fundacji, która wspiera pieczę zastępczą i edukację specjalną poprzez działania edukacyjne i artystyczne. W ramach Fundacji prowadzone są warsztaty komercyjne, z których dochód przeznaczony jest na cele statutowe Fundacji.
Potrzebna Fundacja to działania na rzecz wsparcia instytucjonalnej pieczy zastępczej, ośrodków wychowawczych oraz systemu edukacji specjalnej. Jesteśmy tam, gdzie nas potrzebujecie. Robimy projekty oparte na zdiagnozowanych potrzebach.
Prowadzimy warsztaty wspierające arteterapie, rozwój motoryki małej, zajęcia poprawiające motywację do nauki, poczucie sprawczości czy trening umiejętności społecznych.
Nasz główny projekt „Krokusy Kwitną” skupia się na wsparciu nauczycieli i dzieciaków ze Szkoły Specjalnej nr 145 przy Pogotowiu Opiekuńczym przy ul. Krokusowej w Łodzi.
Prowadzimy również szereg komercyjnych Potrzebnych Warsztatów, z których dochód przeznaczony jest na realizację celów statutowych Fundacji.
FB: Potrzebna Fundacja
IG: @potrzebnafundacja
5 grudnia 2024, g. 10:30 | Mediateka MeMo
Podczas warsztatów uczestnicy poznają tajniki animacji poklatkowej z wykorzystaniem darmowej aplikacji Stop Motion Studio oraz łatwo dostępnych materiałów, które każdy z łatwością może wokół siebie znaleźć. Wykorzystując kartony po butach i telefony uczestnicy stworzą swoje Domowe Studio Animacji. Dzięki temu będą w stanie kontynuować przygodę z tworzeniem filmów animowanych w domu. Ożywiać będziemy dekoracje z papieru, konstrukcje z klocków LEGO i przedmiotów codziennego użytku. Efektem końcowym warsztatów będą krótkie filmy, których scenariusze powstaną spontanicznie na podstawie zestawów przedmiotów, które losowo otrzymają uczestnicy. Warsztaty są skierowane do osób bez wcześniejszego doświadczenia, nie są również koniecznie zdolności rysunkowe – w trakcie zajęć dowiecie się wszystkiego co niezbędne by stworzyć swoją pierwszą animowaną historię!