fot. Oktawia Janora

Zakończyła się łódzka edycja 13. Międzynarodowego Festiwalu StopTrik! Na trzy dni Łódź filmowa zmieniła się w Łódź animowaną. Kameralne święto animacji klasycznej przyciągnęło do Łodzi animatorów i autorów wielu znakomitych filmów, którzy opowiedzieli „jak to się robi”. Jednak wszystko, co dobre szybko się kończy – zamknięcie festiwalu rozpoczęły producentka łódzkiej części Oliwia Nadarzycka oraz dyrektorka MFF StopTrik Olga Bobrowska.

Mam nadzieję, że przez te trzy dni znaleźliście coś, co was zaintrygowało, zafrapowało. Mam nadzieję, że obudziło się w was krytyczne myślenie na swoje filmy, swoje pisanie o filmach. Na tym zależy nam na tym festiwalu – rozpoczęła Olga Bobrowska.

StopTrik to także rozbudowana selekcja animowanych filmów dla dzieci. W tym roku dziecięca publiczność w trzech grupach wiekowych wybrała najlepsze filmy. Wyniki ogłosiła studentka łódzkiego filmoznawstwa Hanna Domżalska, która prowadziła prelekcje dla dziecięcej widowni.

  • W kategorii 6-8 lat dziecięca publiczność wybrała film Mama na baterie Jeona Seungbae.
  • Widownia w przedziale 9-11 lat zadecydowała, że nwygranym filmem jest Gąska w reżyserii Jana Miky.
  • Publiczność w wieku 12-14 lat za najlepszym film uznała Spaghetti mama w reżyserii Lisy Kenney.

Najważniejszym jurorem podczas MFF StopTrik jest publiczność. W tym roku zgromadzona w Kinie Szkoły Filmowej widownia oddawała swoje głosy po każdym seansie. Po podliczeniu głosów, z radością ogłaszamy, że:

  • Międzynarodowy Konkurs Stop Motion wygrywa film Skinned w reżyserii Joachima Hérisségo.
  • Międzynarodowy Konkurs Pogranicza wygrywa film Shuffle w reżyserii Quity Felix.
fot. Oktawia Janora

Tradycją StopTrik jest również jury studenckie. W tym roku reprezentacja filmoznawstwa na Uniwersyteckie Łódzkim w składzie Joanna Kosińska-Wajcht, Hanna Tkachova oraz Mikołaj Pietrzykowski zadecydowała, że za niepokojąco piękny świat postaci i ich otoczenia, gdzie ożywają symbole widziane przez małe dziecko. Za urok drobnych dialogów i spostrzeżeń. Od kośćca narracyjnego, po iluzoryczną aurę wzmacnianą przez ścieżkę dźwiękową. Uczta. – nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Stop Motion zdobywa film Takie cuda się zdarzają w reżyserii Barbary Rupik. 

Jury wyróżniło film Movement w reżyserii Valentine Moser. Wybór uzasadniło następująco: Za ciekawą, niejednoznaczną, przemyślaną formę, która świetnie dopełnia subtelne i jednocześnie dogłębne ukazanie tematu samotności jednostki.

Nagrodę w Konkursie Pogranicza za kreatywne i subtelne wykorzystanie warsztatu animatora dla reprezentacji osobistej historii oraz za zwrócenie uwagi na tematy trudne, szczególnie dzisiaj. przyznano Our uniform w reżyserii Yegane Moghaddam. 

Wyróżniono także film =O =O w reżyserii Maxa Hattlera, za interesującą i niebanalną formę, która zmusza do całkowitego oddania się w przedstawioną historię, a także za kreatywne przeniesienie lęków i niepewności współczesnych ludzi.

Na zakończenie Olga Bobrowska podziękowała wszystkim organizatorom łódziej edycji: Patrykowi Drzewieckiemu, Oliwii Nadarzyckiej, Natalii Spychale, Michalinie Majewskiej, Piotrowi Kardasowi, Michałowi Bobrowskiemu i sobie samej. 

StopTrik nie odbyłby się, gdyby nie pomoc partnerów. Oliwia Nadarzycka podziękowała wszystkim dobrym sercom, które wsparły tegoroczne święto animacji, a lista nazwisk była naprawdę długa. Partnerami i przyjaciółmi festiwalu w tym roku byli: Szkoła Filmowa w Łodzi, Biblioteka Miejska w Łodzi, Mediateka MeMo, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Grupa Badawcza Polska Animacja, O!PLA Festiwal Animacji, kawiarnia Tubajka oraz klubokawiarnia Owoce Warzywa.

Nie zapomniano także wymienić z imienia i nazwiska #TEAMWOLO. Wasze wsparcie i praca była dla nas niezwykle ważna. Dziękujemy! – mówiły organizatorki. 

Dziękujemy za ten rok, do zobaczenia za rok w Mariborze oraz w Łodzi!

Filip Grzędowski

(wszystkie uzasadnienia pochodzą od Jury Studeckiego)