Psychoza Alfreda Hitchcocka, słynna scena pod prysznicem. Kiedy Marion Crane (Vera Miles), zasztyletowana przez Normana Batesa (Anthony Perkins), wypada spod natrysku i osuwa się na podłogę, ma mokre włosy. Po chwili leży martwa – z suchymi włosami. Niedopatrzenie mistrza suspensu? Raczej przeoczenie script girl, czyli po naszemu sekretarki planu albo po prostu „script”. To ważna osoba w ekipie filmowej, odpowiedzialna głównie za ciągłość (continuity) obrazu rzeczywistości, który ma być ukazany na ekranie.
Janet Leigh w Psychozie Hitchoka wcieliła się w rolę Marion Crane. Na załączonym obrazku widoczne jest, że kobieta ma lekko wilgotne/ prawie suche włosy.
Pierwszoplanowym zadaniem sekretarki/ sekretarza planu jest pilnowanie, aby w powstającym filmie została zachowana ciągłość.
Istnieją dwa rodzaje ciągłości filmowej – scenariuszowa i montażowa. Pierwsza sprowadza się do dokładnego przenoszenia na ekran scenariusza. Druga polega na logicznym następstwie czasu i miejsca akcji, wyglądu scenerii i aktorów (charakteryzacji), rozmieszczenia rekwizytów, itp. Przestrzeganie jej ma służyć unikaniu takich wpadek, jak ta w Psychozie. Albo w filmie Sachy Gervasiego Hitchcock, o powstawaniu Psychozy, w którym, w scenie w salonie fryzjerskim, twarz tytułowego bohatera (gra go Anthony Hopkins) widzimy raz po razie: z resztkami kremu do golenia, bez nich (w odbiciu w lusterku) i ponownie z nimi.
Sekretarka/ sekretarz planu jest bezpośrednim współpracownikiem reżysera na planie zdjęciowym. Script sporządza szczegółową dokumentację realizowanych zdjęć, prowadząc własne notatki i ewentualnie posługując się rejestracją fotograficzną, a także sporządzając po każdym dniu zdjęciowym raport montażowy oraz – wspólnie z kierownikiem planu – raport z planu. Sekretarka/ sekretarz planu – o ile te prace zostały jej zlecone przez kierownika produkcji – wykonuje czynności klapsera na planie zdjęciowym
Anna Wasilewska- jedna z najbardziej znanych polskich sekretarek planu- często pełniła także funkcję klapsera na planie filmowym.
Jedną z najbardziej znanych polskich sekretarek planu jest Anna Wasilewska.
Po studiach polonistycznych zaczęła pracę we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. W okresie studencki często statystowała lub brała udział w produkcjach amatorskich. Po drugim filmie, "Marcowych migdałach" Radosława Piwowarskiego, spędziła jakiś czas w Paryżu. Nabyła tam podręcznik dla sekretarek planu, autorstwa mistrzyni w tym fachu, Sylvette Baudrot, która współpracowała m.in. z Hitchcockiem (nie przy Psychozie) i Romanem Polańskim (w trakcie zdjęć do Pianisty gościła w Warszawie). Od tamtego czasu pracowała jako sekretarka planu przy produkcji wielu polskich seriali tj. Niani, Heli w Opałach oraz filmów fabularnych tj. W ukryciu, Trick.
Wpadki filmowe to wdzięczny temat do żartów, bardzo satysfakcjonujące jest odnaleźć błąd tam, gdzie wszystko wydaje się w porządku. Szczególnie w materiale, który został zmontowany, dopuszczony do emisji, a nawet stał się hitem kinowym. Jednak są one nieodłącznym elementem filmu, a osobą odpowiedzialną za to by ich było jak najmniej jest między innymi sekretarka planu.
Do niedawna jednym z wielu problemów, z którymi mierzą się osoby zainteresowaniem bycie sekretarzem/ sekretarką planu jest brak literatury i studiów.
Wiele osób bezskutecznie szuka źródeł. Dlatego też osoby, które wykonują ten zawód, trafiają do niego z przypadku i nie są przygotowani tak jak reżyser do reżyserowania czy operator do robienia zdjęć. Zawód ten wymaga sporej spostrzegawczości oraz umiejętności ścisłej współpracy z niemal całą ekipą na planie.