Muzyka Czarownicy – Universe Seed zagra na żywo do ,,Häxan” Christensena

Długie bezgwiezdne wieczory, zawodzenie wiatru, światła przydrożnych lamp odbijające się w kałużach - jesień spowija mrok, a wszelkie strachy harcują tuż poza zasięgiem wzroku. Letnią beztroskę zastępuje nieuzasadniona groza i dreszcz niepokoju. W najbliższą sobotę w łódzkiej Przestrzeni Improwizacji Osobistej KIPISZ zespół Universe Seed sprowadzi Was na manowce logiki i zdrowego rozsądku, grając na żywo autorski soundtrack do niemego filmu ,,Häxan - Witchcraft Through the Ages”.

,,Häxan” czyli ,,Czarownica” Benjamina Christensena z 1922 roku okrzyknięta jednym z najdroższych filmów w historii szwedzkiego kina niemego, rozmachowi bliska ,,Nietolerancji” Griffitha to oparty na XV - wiecznym katolickim traktacie Malleus Maleficarum (Młot na czarownice) dokumentalny esej filmowy. Podzielona na siedem części historia magii i satanizmu w Europie od średniowiecza po wiek XX stanowi próbę wyjaśnienia psychiatrycznych podstaw średniowiecznych wierzeń i eksponuje potęgę siły perswazji leżącą u podstaw gorączki polowań na czarownice. 

Christensen wprowadza widza w świat średniowiecznych przekonań, przesądów i wyobrażeń o świecie, Bogu, szatanie, by następnie w scenach rodzajowych (stylizowanych na malarstwo Hieronima Boscha) sugestywnie oddać potęgę wiary w konszachty wiedźm z diabłem. Kolejne sceny ukazują czarnoksięskie praktyki, na czele z warzeniem miłosnego eliksiru, szatańskie knowania, wreszcie oskarżenia i działania inkwizycji, narzędzia i techniki tortur. Ostatnią część eseju reżyser osadza we współczesności, odtwórczynie ról czarownic, zamiast na stos trafiają do domu starców, a średniowieczne poglądy upadają pod ciężarem nauki. Esej Christensena w efektownej nowatorskiej formie sugeruje że niektóre zjawiska psychiczne, niegdyś uważane za wynik paktu z siłą nieczystą współcześnie mają naukowe wyjaśnienie: zostały zdiagnozowane jako stany i zaburzenia psychiczne od histerii po somnambulizm czy kleptomanię.

Podważające chrześcijańską retorykę i stawiające pytania o religijną manipulację dzieło Christensena szokowało artystyczną brawurą, przełamywaniem obyczajowych tabu, kontrowersyjną tematyką. Pomimo pozytywnych recenzji, publiczność lat 20-tych odrzuciła ,,Häxan” - poszatkowane przez cenzurę, okrzyknięte przez Kościół katolicki nikczemną antyreligijną propagandą uzyskało łatkę legendarnego finansowego fiaska, które skreśliło szansę na dalsza karierę Benjamina Christensena w Skandynawii. 

Podczas sobotniej projekcji szaleństwo polowania na czarownice sięgnie zenitu dzięki granej na żywo ścieżce dźwiękowej Universe Seed. W gęstą atmosferę ekranowego czarnoksięstwa wprowadzą ambientowe, niepokojące brzmienia czy ciężkie rockowe dźwięki przełamane domieszką bluesa i swinga. Całość okrasą  nawiązujące do folkloru epoki etniczne klimaty. Władzę przejmą instynkt i zmysły. Będzie tajemniczo, hipnotycznie, opętańczo. 

Universe Seed zagra do trwającej 74 minuty odstrestaurowanej wersji szwedzkiego arcydzieła pochodzącej z 1968 roku. Muzykę do projekcji zagrają w składzie: Radek Goliński (gitara/efekty gitarowe), Paweł Leszczyński: perkusja, Aleks Gerson bas i Tomek Weil (gitara). Wstęp wolny.

Przeczytaj także:

Autor

Magister filmoznawstwa, podróżniczka, pasjonatka surfingu, niespokojny duch. Współpracuje ze Stowarzyszeniem FilmETER. W zeszłym roku oglądała filmy drogi i pędziła autostopem na Festiwal Filmowy do Cannes. Teraz śni o Australii, tęskni za Portugalią, a w smutnych pandemicznych bezkinowych czasach na pocieszenie ogląda głównie swoje ulubione filmy. W koło.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x