Tegoroczna edycja Festiwalu StopTrik to okazja do wspomnienia zmarłego w ubiegłym roku Marcina Giżyckiego – historyka filmu oraz sztuki, założyciela i wieloletniego dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR. To autor takich animacji jak nagrodzona podczas Etiudy&Animy „Aquatura” czy zdobywca Wyróżnienia Specjalnego oraz Nagrody Publiczności podczas festiwalu w Los Angeles „Theatrum Magicum”. Giżycki na stałe zapisał się na kartach historii filmu animowanego jako jeden z największych znawców animacji i niekwestionowany autorytet tej dziedziny sztuki.

Widzowie 13. MFF StopTrik będą mogli zanurzyć się w utwory artysty, a także poznać konteksty jego pracy twórczej. Organizatorzy zapraszają na wyjątkową retrospektywę WYIMKI EKSPERYMENTALNE – fragmenty twórczości Marcina Giżyckiego.

Krótko, zwięźle oraz na tematy podlegające wielorakim interpretacjom – tak prezentuje się bogata i najczęściej podana w żartobliwym sosie twórczość animowana Marcina Giżyckiego. Giżycki był wielowymiarowym animatorem – zarówno z uwagi na jego działalność w obszarze praktyki filmowej, jak i zainteresowania naukowe. W 2016 roku światowej sławy festiwal Animafest Zagreb docenił jego pionierski i mistrzowski wkład w rozwój studiów nad animacją.

„Marcin był przyjacielem festiwalu StopTrik. W Mariborze jego pamięć uhonorowaliśmy wystawą „Watch Your Thoughts” prezentowaną w Galerii Obrat. Kolaże i fragmenty filmów wybrane przez Piotra Kardasa układały się w opowieść o twórcy – koneserze wizualności, zafascynowanym potęgą żartu, subtelnością ironii i dwuznacznością kina” – opowiada Olga Bobrowska, dyrektorka festiwalu.

WYIMKI EKSPERYMENTALNE rzucą światło na zainteresowania Giżyckiego filmem awangardowym i formami hybrydalnymi, które znacząco wykraczają poza standardowe konwencje. To niepowtarzalna okazja, by spojrzeć na eksperymenty animatora z percepcją i mechanicznymi atrakcjami, przypominającymi widowiska jarmarczne. Gościem retrospektywy, stanowiącej jedynie fragment bogatego dorobku reżyserskiego artysty, będzie Adam Trwoga, historyk sztuki i filmoznawca, wieloletni współpracownik Marcina Giżyckiego.