Filmy a perspektywa

Podobnie jak wiele innych nowoczesnych dziedzin artystycznych, wykorzystanie perspektywy i symetrii w kręceniu filmów nie jest dobrze udokumentowane, mimo że perspektywa jest kluczowa dla zrozumienia kinematografii. Ponieważ perspektywa została po raz pierwszy opracowana dla rysunku i malarstwa, wieki przed wynalezieniem filmu, nie jest dla nas zaskoczeniem, że niewielu ludzi rozwinęło ten głęboko ugruntowany temat, aby uwzględnić nowe formy sztuki, które pojawiły się w ciągu ostatniego stulecia. Co więcej, ponieważ kamera może wiernie odtwarzać obrazy, materiały do ​​nauki perspektywy nie są potrzebne.

W kinie perspektywa obiektywna przekazuje informacje jakby z wszechwiedzącego punktu widzenia; nie ma emocjonalnego nacisku na perspektywę postaci.

Odwrotnie, subiektywna perspektywa ugruntowuje scenę w mentalnej lub emocjonalnej perspektywie konkretnej postaci. Innymi słowy, perspektywa subiektywna usiłuje wprowadzić nas w doświadczenie bohatera, podczas gdy obiektywna kamera obserwuje akcję z dystansu, nadając jej voyerystycznego charakteru.

Żeby było jasne, subiektywna perspektywa to nie to samo, co ujęcie POV. Termin ten jest zarezerwowany dla sytuacji, gdy kamera robi dokładnie to, co widzi postać. Ratcliff uważa, że ​​filmowcy powinni wystrzegać się nadużywania ujęć POV, ponieważ często okazuje się to sztuczką i nie pozwala widzom w pełni połączyć się z postacią, jeśli nie widać jej twarzy. Jednym ze sposobów, aby to ujęcie było skuteczne, jest przeplatanie ujęć POV z ujęciami subiektywnymi.

Stanleya Kubricka pamięta się z wielu powodów – z tego, że z niezrównaną precyzją kręcił jedne z najbardziej lubianych filmów w kinie, był nieugiętym reżyserem, który regularnie domagał się dziesiątek ujęć w imię perfekcji, a także za częste stosowanie techniki kompozytorskiej znanej jako „perspektywa jednopunktowa”.

Ta ostatnia cecha może nie być ostatecznym kryterium, według którego typowy kinomaniak pamięta spuściznę Kubricka, ale jest to jeden z powodów, dla których nazwisko Kubricka stało się synonimem obsesyjnej kompozycji wśród filmowców i operatorów. Właśnie o tym mówią ludzie, kiedy opisują coś jako „kubrickowski”.

Perspektywa jednopunktowa nawiązuje do symetrii ujęć Kubricka. Filmy Kubricka często dotyczą przemocy, a przynajmniej tematów wymagających dramatycznej szczerości. Wykorzystując symetrię w tak wielu ujęciach, Kubrick jest w stanie wzmocnić powagę materiału. Nawet gdy nic się nie dzieje, skupienie się na konkretnym punkcie sprawia, że ​​zastanawiamy się, kiedy coś się stanie, tworząc atmosferę napięcia i oczekiwania. Oczywiście Kubrick nie wymyślił perspektywy jednopunktowej. Jest to technika od wieków stosowana w fotografii i sztukach pięknych.

Nawet słynny obraz Leonarda da Vinci „Ostatnia wieczerza” jest przykładem perspektywy jednopunktowej, ponieważ linia horyzontu biegnie wzdłuż głów bohaterów dzieła, prowadząc do i znikając przy figurze Chrystusa. Ta struktura wymaga natychmiastowego skupienia się widza na Chrystusie jako centralnym podmiocie. Ale Kubrick jest tym, któremu przypisuje się prawdziwe udoskonalenie sztuki jednopunktowej perspektywy w kinowym kontekście reakcji psychologicznej.

Wes Anderson słynie z tego, że wykorzystuje symetrię do idealnego kadrowania w nich swoich postaci. W rzeczywistości w szkołach filmowych reżyserów uczy się unikania symetrii, ponieważ wydaje się ona sceniczna, podczas gdy asymetrycznie kadrowane ujęcie ma naturalną dynamikę wizualną. Co więcej, asymetryczne ujęcie umożliwia bardziej płynną edycję następnego ujęcia, zwłaszcza że następne ujęcie to kolejne ujęcie z asymetryczną ramką. Jednak dla Andersona pozory sceniczne nigdy nie były jego zmartwieniem i wypracował własny dziwaczny, łatwy do zidentyfikowania wizualny styl symetrii.

Symetria jest z natury przyjemna dla oka.

Co ciekawe, wiele badań wykazało, że spojrzenie dziecka zwykle kieruje się w stronę twarzy najbardziej symetrycznej. Jednak, jak wspomniano powyżej, jest to również tradycyjnie tabu dla reżyserów filmowych ze względu na nienaturalny jego smak. Mimo to Andersonowi udało się wykorzystać technikę geometryczną, tworząc fascynujące kadry do swoich filmów.

Na podstawie powyższych przykładów widać, że perspektywy i techniki związane z perspektywą mają kluczowe znaczenie w tworzeniu filmów i ważne jest, aby profesjonaliści w sztukach wizualnych mogli zrozumieć, jak stosować perspektywę w swoich pracach. Perspektywa jest w istocie podstawowym tematem do studiowania dla filmowców, nawet gdy obrazy są rejestrowane przez soczewki, a nie długopisy i papiery. Jednopunktowa perspektywa i symetria pod ręką wprawnych reżyserów, to potężne narzędzia, które mogą uchwycić i napędzać emocje publiczności w znaczący sposób.

Autor

Korposzczur za dnia, a po godzinach fan wegetariańskiego jedzenia, lomografii, ukulele i literatury pięknej. Wylał morze łez na “Przełamując fale” Larsa von Triera. Z uśmiechem na ustach wspomina każdy z kilkudziesięciu seansów filmu “Shrek” i żywi ogromne przywiązanie emocjonalne do produkcji Pedro Almodóvara. Za najlepszy film uważa: “Fanny i Aleksander” Ingmara Bergmana oraz “Szatańskie tango” ​Béla Tarra.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x