Filmoznawstwo to studia humanistyczne, które pozwalają poznać i zrozumieć film oraz jego znaczenie. Nauka obejmuje cztery dziedziny: teorię filmową, historię filmu, krytykę filmową i scenariopisarstwo. Podczas studiów filmoznawczych studenci uczą się także m. in podstaw filozofii, wiedzy o kulturze, oraz telewizji i nowych mediach. Kilka polskich uniwersytetów oferuje studia filmoznawcze, czasem nazywane również filmoznawstwo i kultura mediów, filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach, oraz wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej. Poniżej znajdziecie najbardziej aktualne wymagania na ten właśnie kierunek.
Uniwersytet Łódzki
Wymagania:
Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników egzaminów maturalnych. Najważniejsze są wyniki z języka polskiego oraz języka obcego. Dodatkowo liczą się maksymalnie dwa przedmioty do wyboru z: historia, historia sztuki, WOS, język łaciński i kultura antyczna, historia muzyki, filozofia.
Wymagane dokumenty:
Poniżej wskazane dokumenty należy umieścić w kopercie z imieniem i nazwiskiem kandydata zarówno przy przesyłaniu pocztą tradycyjną (liczy się data stempla pocztowego), jak i składaniu dokumentów osobiście:
- formularz ankiety osobowej - wydrukowany z systemu i podpisany - na ankiecie należy wyraźnie wskazać kierunek studiów, na który kandydat składa dokumenty;
- zdjęcie w formie papierowej - spełniające wymogi określone dla dowodów osobistych;
- oryginał i kserokopia świadectwa dojrzałości lub oryginał i kserokopia odpisu świadectwa dojrzałości wydanego przez OKE.
Warszawska Szkoła Filmowa
Wymagania:
Rekrutacja odbywa się na podstawie dostarczonych dokumentów:
- ankieta (wypełniony formularz online)
wraz z OBOWIĄZKOWYMI załącznikami:
- list motywacyjny do Rektora Warszawskiej Szkoły Filmowej – prof. Janusza Majewskiego (powinien zawierać imię i nazwisko, kontakt telefoniczny, adres e-mail kandydata)
- potwierdzenie opłaty kwalifikacyjnej w wysokości 200 zł + 22 zł za elektroniczną legitymację studencką (opłata za legitymację nie dotyczy studiów podyplomowych).
- zdjęcie do ELS w wersji cyfrowej spełniające te same wymagania, co zdjęcia do dowodu osobistego
- świadectwo dojrzałości (skan oryginału lub odpisu, ale nie odpisu notarialnego).
Na kierunek Filmoznawstwo Praktyczne nie obowiązują egzaminy wstępne.
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Wymagania:
Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników egzaminów maturalnych. Nowa matura: średnia wyniku egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych zdawanych na poziomie podstawowym w części pisemnej (język polski, język obcy, przedmiot wybrany). Stara matura: średnia ocen na świadectwie z ostatniej klasy szkoły średniej z języka polskiego, języka obcego i matematyki.
Wymagane dokumenty:
- ankieta osobowa zawierająca zdjęcie (generowana z systemu)
- kserokopia świadectwa maturalnego (wraz z oryginałem do wglądu)
- dodatkowo w przypadku specjalnych osiągnięć kserokopia dokumentu potwierdzającego.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wymagania:
Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników egzaminów maturalnych. Najbardziej liczą się egzaminy pisemne z języka polskiego, języka obcego oraz maksymalnie jeden z grupy: historia, historia muzyki, historia sztuki, język grecki i kultura antyczna, język łaciński i kultura antyczna lub wiedza o społeczeństwie.
Wymagane dokumenty:
- plik ze zdjęciem kandydata (do wygenerowania ankiety osobowej)
- skan świadectwa dojrzałości
- skan aneksu do świadectwa dojrzałości - w przypadku kandydatów, którzy podwyższali wynik egzaminu maturalnego lub zdawali egzamin maturalny z przedmiotów dodatkowych
- skan zaświadczenia wydanego przez komitet organizacyjny danej olimpiady lub konkursu - w przypadku kandydatów będących laureatami i finalistami olimpiad lub konkursów.
Uniwersytet Gdański
Wymagania:
Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników egzaminów maturalnych. Pod uwagę bierze się wyniki z języka polskiego, języka obcego, oraz jeden do wyboru z: historia, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie i matematyka.
Wymagane dokumenty:
- własnoręcznie podpisany formularz podania o przyjęcie na studia, wygenerowany i wydrukowany z systemu IRK;
- poświadczoną przez Uniwersytet Gdański lub notariusza kserokopię świadectwa dojrzałości (albo świadectwa dojrzałości z ewentualnym aneksem lub zaświadczeniem o wynikach egzaminu maturalnego)
- aktualną fotografię (jak zdjęcie do dowodu lub paszportu)
- dokument potwierdzający uzyskanie dodatkowych uprawnień (w przypadku laureatów bądź finalistów olimpiad, osiągnięć sportowych).